FİLTRELE

MAKASLAR

 

Makaslar gerek evde gerek okulda gerek iş yerinde oldukça sık kullandığımız kırtasiye ürünlerinin başında gelir. Kullanım amacına göre birçok boyutu ve türü bulunur. Makasların işlevi ise arasına yerleştirilen herhangi bir şeyi kesmektir. Eski zamanlardan beri kullanılan makasın plastik malzemelerle kaplanmasına ve daha kullanışlı hale getirilmesine ise 20. yüzyılda başlanmıştır. Küçük olmasıyla kolay bir kullanım sağlayan makası yanınızda taşıyarak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Makaslar genelde kumaş, saç, deri ve kağıt kesmek için kullanılsa da birçok farklı kullanım alanına sahiptir.

 

MAKAS ÇEŞİTLERİ

 

Her bir tür makasın kendine özgü bir kesiş biçimi ve ağız yapısı vardır. Makas çeşitleri kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Kullanacağınız makası kullanmak istediğiniz yüzeye uygun seçmelisiniz aksi takdirde hem makasa hem de yüzeye zarar verebilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız amaca göre makas tercih etmeniz makası daha rahat kullanmanızı sağlayacaktır. En sık kullanılan kağıt makası herkes tarafından kullanılabilen ve kağıt haricinde plastik, naylon gibi materyalleri de kesmeye yarayan bir makas türüdür. Terzi makası genelde 20-30 uzunluğunda bulunur ve çoğunlukla metal maddeden yapıldıkları için ağırlardır. Nakış makası ise çok sivri, kesin uca sahip ve minik boyutta bir makastır. Nakış makası ile ulaşması güç olan yerlere ulaşarak iplik ve dikiş temizleyebilirsiniz. Halk arasında tırtıklı makas olarak da bilinen nervür ya da sürfile makası bir nevi overlok ve sürfile işini görür. Sürfile işini görmesiyle sürfile makası olarak da anılan tırtıklı makas aynı zamanda zigzag makas olarak da bilinmektedir. Ayrıca tırtıklı makas kullanacağınız kumaşların kenarlarının atmasını da önler. Keçe, deri, eva ve kumaşların kenarlarına tırtıklı makas ile şekil verebilirsiniz.  Birçok seçeneğe sahip Kaya Kırtasiye’de küçük makas, büyük makas, metal makas, ince makas, nakış makası, merze makas, terzi temizleme makası, tırtıklı makas ve terzi makası gibi birçok makas çeşidini bulabilirsiniz.

 

MAKAS FİYATLARI

 

Makas fiyatları, seçeceğiniz makasın türüne, boyutuna ve markasına göre değişiklik gösterebilmektedir. İhtiyacınıza uygun makas seçmek istiyorsanız, birbirinden farklı kaliteli makas çeşidini barındıran kayakirtasiye.com ile doğru adrestesiniz!