YAĞLI BOYA FIRÇASI

 

Yağlı boya yoğun parlaklık sağlayan, kaliteli ve uzun ömürlü bir boya türüdür. Yağlı boyayı kullanırken yağlı boya fırçası kullanmanız gerekmektedir. Kullandığınız fırça yapmak istediğiniz çalışmayı büyük ölçüde etkiler ve daha iyi sonuç almanızı sağlar. Aynı zamanda boyanızı palet üzerinde karıştırırken de fırçalara ihtiyacınız olacaktır. Yağlı boya fırça çeşitleri, kalınlıklarına göre belirlenen yağlı boya fırça numaraları ve uçlarının gösterdiği özelliklere göre ayrılmaktadır, bu türler ise yağlı boya fırçalarını kullanım açısından daha fonksiyonel hale getirmektedir.

 

YAĞLI BOYA FIRÇASI MODELLERİ VE KULLANIM ALANLARI

 

Yağlı boya resim fırçaları aynı zamanda kedi dili fırçalar, düz fırçalar, yelpaze fırçalar, yuvarlak fırçalar, düz kesik fırçalar ve yan kesik fırçalar olarak da ayrılmaktadır. Yağlı boya fırçanızı tercih ederken ortaya çıkarmak istediğiniz eserin özelliğine göre bir tercih yapabilirsiniz. Yuvarlak fırçalar genelde eskiz çalışmaları, çizgileri detaylı olan çalışmalar ve küçük alanları doldurmak için daha uygun bir fırça türüdür. Yan kesik fırçalar kavisli darbeler ve dönümlü köşeleri yapmak açısından uygun olduğu için genelde desen çalışmalarında kullanılmaktadır. Düz fırçalar, kalın darbeleri iyi yapmanızı sağlarken geniş alanları da doldurur ve ince, düz ve kenar çizgileri için uygundur. Kedi dili fırçası ise hassas renk geçişleri, yuvarlak hassas kenarlar yapmanızı sağlar bu yüzden genelde çiçek gibi renk geçişi fazla olan detaylarda kullanılır. Yelpaze fırça ise ağaç, dağ, bulut gibi objeleri yapmak için uygundur bu yüzden manzara resimlerinde tercih edilir ayrıca eserinizde doku oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

 

YAĞLI BOYA FIRÇASI NASIL TEMİZLENMELİ?

 

Yağlı boya fırçanızın daha uzun ömürlü olması için temizlemeniz gerekmektedir, temizleme işleminizi terebentin adı verilen alkol bazlı bir kimyasal ile yapabilirsiniz. Hazırladığınız losyonun içine fırçanızı koyarak bir saat bekletip daha sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Ancak yağlı boya fırçasını ve akrilik boya fırçasını kullandıktan sonra kurumasını beklemeden temizlemelisiniz. Fırçaları kullandıkça uçları kısalabilir, bunun için fırçaların madeni kısmına kibrit tutarak belli bir süre ısıttıktan sonra kılları ucundan hafifçe çekerek uzatabilirsiniz.

 

YAĞLI BOYA FIRÇASI FİYATLARI

 

Yağlı boya fırça fiyatları seçilecek fırçanın kılının yapısına, numarasına, eğer set halinde alacaksanız fırça sayısına ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Kaya Kırtasiye’de birçok kalınlıkta ve türde fırçaya sahip en iyi yağlı boya fırça markalarına ulaşabilirsiniz. Çalışmanıza uygun fırça arıyorsanız yağlı boya fırçaları, akrilik boya fırçaları, akrilik boya fırça seti, sentetik kıl fırça gibi birçok seçeneği barındıran kayakirtasiye.com ile doğru adrestesiniz!