LAMİNASYON SARF MALZEMELERİ

Laminasyon genel anlamda bir yüzeyin koruma malzemesi ile kaplanmasına denmektedir Laminasyon işlemi ile farklı yüzeylerin bir araya getirilerek tek katman haline gelmesi sağlanır. Korumak istenen yüzeye laminasyon kaplama yapılarak yüzey dış etkenlere karşı uzun süre korumalı hale getirilir. Pvc kaplama kağıdı olarak da bilinen laminasyon filmi ısı ve basınç ile üretilmektedir. Oldukça farklı endüstriyel alanlarda kullanılan laminasyon film özellikle matbaa sektöründe oldukça kullanılmaktadır. Özellikle kitapların dış kapağına uygulanarak kitabı daha uzun süreli kullanıma hazır hale getirir. Laminasyon işlemi ise laminasyon kaplama cihazları ile yapılmaktadır. Bu cihazlar büyük sektörlerde kullanılmak üzere tasarlanmış olabileceği gibi ofis ya da ev gibi daha küçük ölçekli işler için de tasarlanmış olabilir.

 

LAMİNASYON FİLMİ NASIL KULLANILIR?

Laminasyon kaplama yapmak için iki tür bulunmaktadır: soğuk laminasyon ve sıcak laminasyon. Termal laminasyon olarak da bilinen sıcak laminasyon çoğunlukla 2 şerit halinde uygulanmaktadır. Yapışkan olmayan ve kuru bir kağıda uygulanır. Kağıt, laminasyon cihazına gönderildikten sonra ısı ve basıncın etkisi ile selefon şeritlerine yapışır. Soğuduktan sonra ise yapıştırıcı katılaşarak kağıt ile selefon kağıdı arasında kalıcı bir bağ oluşturur. Soğuk laminasyon ise kağıdın tek bir yüzeyin yapılmaktadır. Genelde kağıdın mürekkebi ve kağıt ısıya karşı hassas olduğu zamanlarda tercih edilir. Kağıdın bir yüzeyi su bazlı yapıştırıcı ile kaplandıktan sonra selefon şeridi kağıdın üzerine serilir. Baskı uygulanarak şeridin kağıda yapışması sağlanır. Soğuk laminasyonda yapıştırıcının kuruması sıcak laminasyona oranla daha yavaştır ve yapılan laminasyon işleminin kalıcılığı sıcak laminasyona göre daha düşüktür.

 

LAMİNASYON SARF MALZEMESİ ÇEŞİTLERİ

Size birçok kaliteli seçeneği sunmak isteyen Kaya Kırtasiye’de laminasyon sarf malzemelerini; Mas a4 laminasyon filmi, mas 78x102 laminasyon kağıdı, lamiess 78x102 laminasyon filmi ve mas a3 laminasyon filmi çeşitleri ile bulabilirsiniz. Çeşitli boyutları bulunan laminasyon filmlerinden kullanacağınız alana uygun olan boyuttakini tercih edebilirsiniz.

 

LAMİNASYON SARF MALZEMESİ FİYATLARI

Laminasyon sarf malzemesi fiyatları seçeceğiniz ürünün boyutuna ve markasına göre çeşitlilik göstermektedir. Yapacağınız laminasyon kaplama için kaliteli malzeme arıyorsanız kayakirtasiye.com ile doğru adrestesiniz!