FİLTRELE

BÜYÜTEÇLER

Büyüteç, herhangi bir nesnenin büyütülmüş görüntüsünü oluşturmak için kullanılan dışbükey türde bir mercektir. Göz ile cisim arasına yerleştirilen büyüteç; daha büyük, ayrıntılı ve net bir görüntü sağlar. Merceğe genelde saplı olan bir çerçeve monte edilerek el büyüteci olarak kullanılması sağlanır. Büyüteç, öğrenciler tarafından genelde bilim derslerinde kullanıldığı gibi okuma güçlüğü çeken yetişkinlerce de kullanılmaktadır. Nesnelerin ayrıntılı incelenmesini gerektiren kuyumculuk gibi meslek dallarında da oldukça sık kullanılır.

 

BÜYÜTEÇ ÇEŞİTLERİ

Büyüteç çeşitleri oldukça farklı büyüteç güçlerinde bulunmaktadır. Büyüteç gücü olarak bahsedilen şey, büyütecin bir cismi normal halinden kaç kat büyük gösterdiğidir. Örneğin daha ayrıntılı incelemek istediğiniz cismi 3 kat büyüten büyüteç 3x büyüteç olarak adlandırılmaktadır. Kaya Kırtasiye’de 3x büyüteç, 6x büyüteç, 9x büyüteç ve 10x büyüteç çeşitleri bulunmaktadır. Büyüteçlerde büyütme gücü arttıkça göreceğiniz alan daralır. 3x büyüteç ile daha geniş görüş alanına sahipken 10x büyüteç ile daha dar görüş alanına sahip olursunuz. Bu yüzden okuma gibi amaçlarda kullanılacak büyüteç daha düşük güçte olması gerekirken ayrıntılı incelemeler için gücü daha büyük  büyüteç kullanılması gerekir.  Lup merceğe sahip büyüteçlere ise lup mercek denilmektedir. Bu tarz büyüteçler ise ufak nesneleri incelemeye yarar. Lup büyüteç çeşitleri ise; 1 cm lup, 1,5 cm lup, 2 cm lup, 2,5 cm lup, 3 cm lup 9cm lup ve 11 cm lup seçenekleriyle bulunmaktadır. Size kaliteli büyüteç seçenekleri sunan Kaya Kırtasiye’de ayrıca; ışıklı büyüteç çeşitleri, büyüteç cetvel, küçük mercekli büyüteç ve askılı büyüteç bulabilirsiniz.

 

BÜYÜTEÇ NASIL KULLANILIR?

Büyüteci görüntüsünü büyütmek istediğiniz cisim ile gözünün arasına yerleştirip odağı cisme göre ayarlamalısınız. Çok yakın tutuğunuz cisimlerde büyütecin odağından kaynaklı olarak büyütme işlemi gerçekleşmeyebilir. Büyütme işlemini net bir biçimde sağlayabilmek için büyüteç ve gözünüz arasında her zaman belli bir mesafe bırakmalısınız.

 

BÜYÜTEÇ FİYATLARI

Büyüteç fiyatları, seçeceğiniz büyütecin markasına, modeline, merceğinin kalınlığına ve büyüteç gücüne göre değişiklik göstermektedir. Uygun fiyatlı birçok çeşide göz atarak kalite bir büyüteç seçimi yapmak istiyorsanız kayakirtasiye.com ile doğru adrestesiniz!