TUTKALLAR

Tutkallar iki parçayı bir arada tutmaya yarayan ve genellikle sıvı yapıda bulunan yapıştırıcı bir maddedir. Günlük hayatta pek çok yerde kullanılan tutkal yapıştırıcılar, atölye ve okul malzemelerinin en popüler ürünlerinden birisidir. Kullanımının kolaylığı ve gerekliliği nedeniyle hobi işleri yapılırken sıklıkla satın alınırlar. Kullanılacak alana ve yapıştırılacak malzemelere uygun tutkal tercihi yapmak oldukça önemlidir. Çünkü istenilen yapıştırıcı yoğunluğuna ve boyuta uygun birçok tutkal çeşitleri üretilir. En popüler aranan tutkal tipi ise beyaz tutkaldır. Estetiğin önemli olduğu ve hassas işlerin yapıldığı durumlarda ise kuruduktan sonra fark edilmez hale gelen şeffaf tutkal tercih edilir.

 

TUTKAL ÇEŞİTLERİ

Çeşitli kullanım alanına göre birçok tutkal çeşidi vardır. Plastik tutkallar sıklıkla kullanılan ve kuruduktan sonra yarı mat form alan oldukça kuvvetli yapıştırıcılardır. Genellikle kağıt yapıştırmak yerine daha yüksek tutuculuğa ihtiyaç duyulan mobilya yapım işleri ve ahşap yapı ürünleri oluşturulurken kullanılır. Beyaz tutkal ise marangoz tutkalı olarak da bilinir ve sıklıkla kağıt ve ahşap işlerinde kullanılır. Küflenmeye karşı da önleyici özelliği bulunan beyaz tutkal, hijyenik kaygının olduğu işlerde de sıklıkla tercih edilir. Şeffaf tutkal ise yine mobilya işlerinde ve kumaş ürünleri yapımı, antika mobilya yapımı gibi dekoratif işlerde kullanılır.  Slime tutkallar ise oyun ve eğlence amaçlı kullanılan ve oldukça popüler olan ürünlerdir.

 

TUTKAL NASIL KULLANILIR?

Tutkalın kullanımı oldukça basittir. Öncelikle kullanılacak yüzeye uygun tutkal tercihi yapmak önemlidir. Tutkal seçimi gerçekleştikten sonra tutkal uygulanacak yüzey kir, yağ ve tozlardan arındırılır ve ayrıca kuru olmalıdır.  Seçilen tutkal yapıştırılacak iki yüzey üzerine de uygulanır ardından yüzeyler bir süre birbirine bastırılarak sabit tutulur ve baskı uygulanır. Kısa süre içinde yapıştırma işlemi gerçekleşmiş olur.

 

SLİME TUTKALLAR

Yapıştırma işlemi dışında tutkallar günümüzde oldukça popüler olan slime yapımı için de kullanılır. Çocuk ve gençler tarafından çokça sevilen slime tutkallar oyun hamuru veya bir tür oyuncak olarak da bilinmektedir. Yapışmayan ve dökülmeyen yapısıyla evde herhangi bir dağınıklığa veya zarara yol açmayan slime tutkallar bu özellikleriyle ebeveynler tarafından da oldukça sevilir. Tutkal ve birkaç farklı malzemenin evde birleştirilmesiyle de hazırlanan slime tutkal, kırtasiyelerde hazır olarak da satın alınarak doyasıya eğlenilebilir.

 

TUTKAL FİYATLARI

Tutkal fiyatları tutkal çeşidine, boyutuna ve kalitesine göre çeşitli fiyatlara sahip olsa da genel olarak uygun bir fiyat aralığında satılır. En kaliteli ve uygun tutkal alışverişi için kayakırtasiye.com’ u inceleyebilirsiniz. Kaya Kırtasiye güvencesiyle tutkal alışverişi için doğru adrestesiniz!