FİLTRELE

DELGEÇ

 

Delgeçler okul ve ofiste kullanılan vazgeçilmez malzemelerden birisidir. Delgeçler perforatör olarak da isimlendirilirler. Temelde amacı zımba gibi kağıtları  ve evrakları bir arada tutmaktır. Günümüzde pek çok evrak işi sanal ortamda arşivlense de hala pek çok gerekli kağıt pek çok yerde fiziksel olarak da arşivlenmektedir. Böyle bir durumda poşet dosya satın alıp klasöre yerleştirmek yerine kağıtlar delgeç yardımıyla belli noktalardan delinerek direkt olarak klasöre yerleştirilebilir. Oldukça kullanışlı olan ve çeşitli modelleri, büyüklükleri  bulunan delgeçler kullanım yerine ve durumuna göre satın alınarak kullanılabilir.

 

 

DELGEÇ NASIL KULLANILIR?

 

Delgeç kullanımı oldukça basittir. Delgeç yardımıyla delinecek kağıtlar bir araya getirilir ve ardından delinecek kenar ortalanarak el kuvveti yardımıyla delgeç kağıtlara bastırılır böylece klasöre yerleştirilecek delikler açılmış olur. Bu hususta dikkat edilecek şey ise delgeci kullanırken kağıtları hareket ettirmeden tek seferde bastırarak delmektir, aksi takdirde evraklar dosyada belli bir düzen halinde durmayacak ve arşivlerken uçları kıvrılacaktır. Delgeç yardımıyla belli yerlerden delinen kağıtlar dosya içine yerleştirilerek belli bir düzen halinde tasnif edilir.

 

 

DELGEÇ ÇEŞİTLERİ

 

Delgeç çeşitleri üzerinde delik açılacak kağıt sayısına, kullanım yerine ve durumuna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin şekilli delgeçler pek çok değişik şekilde delik açılmasını sağlar ve genellikle okullarda küçük yaştaki çocuklar tarafından kullanılır. Şekilli delgeçlerin en sık tercih edilenleri yıldız delgeç ve kar tanesi delgeçtir. Delgeçlerin modeline göre açtıkları delik sayıları da değişir. Tekli delgeç ile kağıda tek bir delik açılırken 6 delikli delgeç ile kağıda tek seferde 6 yerden delik açılabilir. Büyük delgeçler ile daha fazla sayıda kağıda aynı anda delik açılabilirken daha küçük delgeçler ile daha az sayıda kağıda delik açılır. Hepsinden ayrı olarak arşiv tipi delgeç ise oldukça kapsamlı bir makinedir ve tek seferde 100’ den fazla kağıda delik açmada ve dosyalamada kullanılabilir.

 

 

DELGEÇ FİYATLARI

 

Delgeç fiyatları büyüklüğüne ve markasına göre oldukça geniş bir fiyat aralığında satılır. Oldukça ucuz fiyatlara da delgeç bulunabilirken ihtiyaca göre arşiv tipi delgeçler daha yüksek fiyatlara satılmaktadır. En kaliteli ve uygun fiyatlı delgeç alışverişi için kayakırtasiye.com’ a göz atabilirsiniz. Kaya Kırtasiye güvencesiyle delgeç alışverişi için doğru adrestesiniz!