FİLTRELE

SIVI SİLİCİ

Kurşun kalem veya uçlu kalemle yanlış bir yazı yazıldığında silgi ile silmek kolay ve yaygındır. Ancak silgi yardımıyla tükenmez kalem, dolma kalem, bilgisayar çıktısı gibi mürekkepli yazıları silmek imkansızdır. Böyle bir durumda bütün kağıdın durduk yere çöp olması işten değildir. Ciddi emeklerle yazılan bir yazının son paragrafında yapılacak herhangi bir yazım yanlışıyla bütün kağıttaki emekler yok olabilir. Böyle durumlarda kullanılması için daksiller üretilmiştir. Resmi kurumlarda, ofislerde ve okullarda sıklıkla tükenmez kalem veya pilot kalem kullanılır. Hatta bazı resmi evraklarda ve okul ödevlerinde kurşun kalem kullanımı kabul dahi edilmez. Böyle durumlarda tükenmez veya pilot kalem kullanımı kaçınılmazdır. Yapılan en ufak bir yanlışta onca emekle yazılmış olan kağıt çöpü boylayabilir. Yanlış yazılan kısmın üstünü çizmek ise kağıtta profesyonel olmayan bir duruşa sebep olur. Bu durumdan kaçınmak için yazı düzelticiler üretilmiştir ve hatta bazı durumlarda yasaktır. Kağıt üzerindeki yazıyı kamufle ederek üzerine tekrar yazı yazma mantığına dayanan yazı düzelticiler son derece kullanışlıdır ve muhakkak elimizin altında olması gerekir. Yazı düzelticiler sıklıkla beyaz renktedir ve kullanım yerine göre farklı formda olanları üretilmiştir. Yazı düzelticiler, düzelticinin yapısına göre sıvı silici ve şerit silici olmak üzere 2 çeşittir. Sıvı silici ise fırça uçlu sıvı silici ve kalem tipi sıvı silici olmak üzere iki çeşittir. Ancak sıvı silici denildiğinde akla ilk olarak fırça uçlu veya sünger uçlu, ojeye benzer ambalajda satılan siliciler gelir. Silicilerin halk dilindeki yaygın adı ise daksildir.

 

SIVI SİLİCİ ÇEŞİTLERİ

Sıvı siliciler kalem daksil ve fırça tipi sıvı silici olmak üzere 2 çeşittir. Kalem daksiller, kalem şeklinde olan ve sıktıkça ucundan düzeltme ve silme maddesi çıkan bir silici türüdür. Kalem daksil ucu diğer çeşitlere göre daha incedir. Daksil kalem ince ucu ile daha hassas düzeltmeler yapmak için kullanılır. Sıvı düzeltme kalemi en çok noktalama işareti hatalarında ve tek kelimelerde yapılan hatalarda kullanılır. Geniş alanlarda yapılan düzeltmeler için küçük haznesi ve diğer çeşitlere göre pahalı olan fiyatı nedeniyle uygun değildir. Daha geniş alanlarda düzeltmeler için ise fırça tipi veya sünger tipi sıvı siliciler kullanılabilir. Sıvı daksil ambalajı ojeye benzer. Küçük bir plastik kap içine silici sıvısı doldurulmuştur ve kapağına bağlı bulunan fırça veya sünger şeklindeki ucu ile kolay bir şekilde geniş alanlarda düzeltme yapılabilir. Fırça veya sünger şeklindeki ucuyla düzgün bir şekilde silinmek istenen bölgenin üstüne sürülerek yanlış yazılan kelime kamufle edilir.

 

 

SIVI SİLİCİLER NASIL KULLANILIR?

Fırça uçlu veyahut sünger uçlu sıvı silici ile kalem tipi sıvı silici nasıl kullanılır sorusu sıklıkla sorulur. Sıvı düzelticilerin iki türünü de kullanılmadan önce kuvvetlice sallamak gerekir. Ardından kullanılacak olan bölgenin büyüklüğüne göre hangi çeşidin kullanılacağı belirlenir. Daha küçük ve hassas alanlar için kalem siliciler kullanılırken, geniş alanlar için sıvı siliciler kullanılır. Bölgeye uygun seçilen sıvı silici türü iyice sallandıktan sonra kullanılacak bölgenin üstüne sürülür ve bir süre kuruması beklenir. Kısa sürede kuruyan ve oldukça kullanışlı olan sıvı silicinin üzerine kurumasının ardından istenilen şey tekrar yazılır ve böylece yazılan yazı çöp olmamış olur.

 

SIVI SİLİCİ FİYATLARI

Sıvı silici fiyatları sıvı silicinin formuna, kalitesine, boyutuna göre değişir. Örneğin kalem siliciler tüpteki sıvı silicilere göre daha pahalıdır. Kullanılacak bölgenin büyüklüğüne uygun daksil türü  seçimi yapılarak rahat bir şekilde kullanılabilir. Kalem daksillerin içinde çoğu zaman tüp sıvı silicilere oranla daha az madde bulunsa da hassas bölgelerde kullanımının gerekliliği nedeniyle muhakkak evde veya ofiste bulundurulması gerekir. Tipex ,Faber Castell sıvı düzeltici ve daha nice markaların sıvı düzeltici modellerine sitemizden göz atabilirsiniz  Siz de kullancağınız yere göre en uygun fiyatlı ve en kaliteli daksilleri incelemek için kayakırtasiye.com’ u incelemeyi unutmayın. Dilediğiniz sıvı siliciye Kaya Kırtasiye güvencesiyle kolayca ulaşın!