FİLTRELE

MAKET BIÇAĞI VE YEDEKLERİ

 

Maket bıçağı ev ofis ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılan keskin bir el aletidir. Makasın yetersiz kaldığı veya kullanımının uygun olmadığı zamanlarda maket bıçağı kurtarıcıdır. Makasın kesemediği sert yüzeyleri kesmek için maket bıçaklarına başvururuz. Maket bıçağının diğer adı falçatadır. Falçatalar kızaklı mekanizmaya ve özel bir kilit sistemine sahip olduğu için kullanım kolaylığı sağlar. Kızaklı mekanizmayla tamamen kısaltılıp kilitlendiğinde ise çantada, masada, dolapta muhafaza edilmesinde bir sakınca yoktur. Genellikle gövde yapıları plastikten yapılmıştır. Falçata bıçağı ofis, okul, inşaat ve depolarda sıklıkla kullanım halindedir. Ortaokullarda teknoloji tasarım dersinde, hobi işlerinde ve mimarlık öğrencileri için vazgeçilmez bir üründür.

 

MAKET BIÇAĞI ÇEŞİTLERİ

 

Maket bıçağı çeşitleri kullanım yerine, modeline, malzemesine göre çeşitlenir.  Kancalı maket bıçağı kalın ve sert maddeleri kesmeye yarar. Daha yumuşak bir yer kesilecekse küçük maket bıçağı ve ince maket bıçağı tercih edilebilir. Depolar ve fabrikalar gibi yoğun maket bıçağı kullanılan yerlerde ise büyük maket bıçağı ve profesyonel maket bıçağı vazgeçilmezdir.

 

MAKET BIÇAĞI NASIL KULLANILIR?

 

Maket bıçakları her ne kadar kullanışlı olsa da kullanırken dikkatli olmak gerekir. Maket bıçakları keskin bıçakları yüzünden eğer dikkat edilmezse zarar verici olabilir. Maket bıçağının güvenilirliğini artırmak için özel bir kilit sistemi geliştirilmiştir. Maket bıçağını kullanılabilir duruma getirmek için üzerindeki kilidi ittirmek ve kızak yardımıyla bıçağın keskin tarafını hazneden çıkarmak gerekir. Yeterli uzunluğa getirilen maket bıçağı kesilmek istenilen yerin üzerinden sürüklenir ve kesme işlemi gerçekleşmiş olur. İşi bitirdikten sonra maket bıçağının keskin yeri kızak sistemiyle tekrar plastik içine yerleştirilir ve güvenle saklanabilir. Maket bıçakları da zamanla kullanılmaktan aşınır ve keskinliğini kaybeder. Bu durumda ise yeni bir maket bıçağı almaya gerek kalmadan, maket bıçağı ucu diğer adıyla maket bıçağı yedeği alınır ve eskiyen bıçak değiştirilerek maket bıçağının uzun süre kullanımı sağlanabilir.

 

MAKET BIÇAĞI FİYATI

 

Maket bıçağı fiyatları ve kalitesine, büyüklüğüne ve modeline göre değişir. Her bütçeye hitap eden maket bıçak çeşitleri bulmak mümkündür. Maket bıçağı ucu fiyatları ise genel olarak uygundur. Kaliteli maket bıçağı tercih ederek ise daha güvenli ve uzun ömürlü kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz. En kaliteli maket bıçağı ve en iyi maket bıçağına ulaşmak için kayakırtasiye.com’ u incelemeyi unutmayın.