FİLTRELE

YAĞLI BOYA

 

Hayallerinizi resme dökmek için kullanılan birçok boya çeşidi vardır. Bunlardan biri olan ve oldukça kaliteli bir boya türü olan yağlı boya bitki yağı ve özel sıvılardan oluşur, içinde yağ, pigment, terebentin ve bağlayıcılar bulunur. Bağlayıcı olarak ise genelde keten yağı, haşhaş yağı, balmumu, reçine veya terebentin kullanılır. Pigmentlerin ve sıvıların karıştırılmasıyla elde edilen yağlı boyada pigmentler ne kadar ezilirse size o kadar yoğun renk sağlıyor. Yoğun ve macunumsu bir yapıya sahip olan yağlı boya diğer boyalara göre daha uzun sürede kurumaktadır, uzun kuruma süresi ise yapacağınız resimde size avantaj olarak daha kolay düzeltme imkanı sağlamaktadır. Yağlı boya diğer boyalara göre daha parlaktır, çoğunlukla metal yüzeyler için tercih edilse de tek kullanım alanı bu değildir. Özellikle resim yapanlar tarafından tercih edilen yağlı boya evlerin birçok bölümünde de kullanılabilir, hobi amaçlı kullanılabilir, okullarda da öğrenciler tarafından resim yapmak için tercih edilmektedir. Yağlı boya kalitesi nedeniyle neme ve duya dayanıklıdır, ayrıca yıllarca bozulmaya uğramadan durabilmektedir.

 

YAĞLI BOYA NASIL KULLANILIR?

 

Yağlı boya metal, ahşap, kapı, pencere, masa dekoratif objeler, MDF, tuval üzerinde resim yapma gibi neredeyse tüm alanlarda kullanılabilen bir boya türüdür. Yağlı boya yapmaya başlamadan önce yağlı boya yapacağınız yüzeyin tozsuz, kirsiz ve kuru olmasına dikkat etmeniz gerekir. Yağlı boya çeşitleri için üretilmiş özel yağlı boya fırçaları bulunmaktadır, kullandığınız fırçalar çalışmanızı büyük ölçüde etkiler ve bunları kullanarak daha iyi sonuç alabilirsiniz. Uzun sürede kuruyan ve size düzeltme imkanı sağlayan yağlı boyanın tamamen kuruması için 24 saat beklemeniz gerekmektedir. Eğer boyayla ikinci bir kat yapmayı düşünüyorsanız 24 saat bekleyip kuruduktan sonra ikinci katı da yapabilirsiniz. Eğer yağlı boya yapmaya yeni başlayacaksanız  yağlı boya çeşitlerinden tüp şeklinde olanı tercih edebilirsiniz. Yağlı boya diğer boyalara göre daha yoğun bir kokuya sahip olduğu için kullanırken kullandığınız odayı havalandırmanız önerilmektedir.

 

YAĞLI BOYA ÇEŞİTLERİ VE FİYATLARI

 

Yağlı boya yaparken tek renk tercih edebileceğiniz gibi yağlı boya seti de tercih edebilirsiniz. Yağlı boya, 12’li yağlı boya seti, yağlı boya fırçaları gibi ihtiyacınıza uygun ve yaratıcılığınıza destek olacak yağlı boya malzemelerine birçok renkte ve çeşitte uygun fiyata sahip olabilmek için kayakirtasiye.com ile doğru adrestesiniz!