SPATULA

 

Resim yaparken kullanılan malzemeler oldukça çeşitlidir. Özellikle resim sanatında profesyonelleştikçe kullanılan malzeme sayısı daha da artar. Kullanılan boya çeşidine ve üzerinde çalışılan yüzeye göre kullanılan malzemeler de çeşitlenir. Bu malzemelerden biri de spatuladır. Spatula boya karıştırmaya, yüzey şekillendirmeye ve resim yapmaya yarayan diğer bir adı spatül olan bir çeşit resim malzemesidir Spatulalar çeşitli şekillerde ve boyutlarda üretilir ve özellikle yağlı boya yaparken spatulalara ihtiyaç duyulur. Yağlı boya spatulaları uç şekillerine göre farklı farklı adlandırılır. Boya spatula boyları da kullanıldığı yere göre değişir.

 

SPATULA ÇEŞİTLERİ

 

Spatula çeşitleri uç modellerine ve üretildiği malzemelere göre değişir. Gövde yapısına göre spatulalar plastik spatula ve metal spatula olmak üzere iki çeşittir. Metal spatulaların gövde yapıları ahşaptır bu nedenle ahşap spatula da denir. Metal spatulalar uzun ömürlü ve dayanıklıyken plastik spatulalar genellikle tek kullanımlıktır. Gövde yapısına göre spatulalar plastik spatula seti ve metal spatula seti olarak  spatula setleri şeklinde de satılır. Bu resim spatula seti ihtiyaç duyulan spatulaları bir arada bulundurması ile oldukça uygun ve kullanışlıdır. Uç modelleri ise verilmek istenen şekle göre çeşit çeşittir.

 

 

SPATULA NASIL KULANILIR?

 

Spatula kullanımı oldukça basittir. Gerekli renkteki boya palet üstüne dökülür. Arzu edilirse istenen tona göre renkler karıştırılır. Ardından spatula ile boya alınarak direkt olarak tuval üzerine aktarılır. Spatulalar boyayı sadece tuvale taşımakla kalmaz, spatula ile boya yayılarak ve şekillendirilerek istenilen görüntü elde edilir. Spatula keskin kenar yapısı ve yayvan yüzeyi sayesinde çoğu zaman fırçayla elde edilemeyecek görüntüleri elde etmemizi sağlar. Yine yayvan yapısı sayesinde gökyüzü, çim gibi geniş alanları hızlıca boyamak için birebirdir. Boyama yapmak dışında spatula, yapılmış olan yağlı boyayı sökmek ve kaldırmak için de oldukça kullanışlıdır.

 

SPATULA FİYATLARI

 

Spatula fiyatları malzeme çeşidine, kalitesine, markasına göre geniş bir fiyat aralığındadır. Metal bir spatula daha kaliteli, kullanışlı ve uzun ömürlü olması nedeniyle plastik spatulalara göre daha pahalıdır. Ancak uzun vadede performans ve dayanıklılığı sayesinde oldukça hesaplıdır. Siz de hem spatula almak hem de diğer kullanışlı ve kaliteli hobi ve sanat malzemelerini incelemek istiyorsanız kayakırtasiye.com’ a göz atmayı unutmayın. Kaya Kırtasiye güvencesiyle en uygun fiyatlı ve kaliteli profesyonel spatula ürünlerine ulaşın!