SAYI FASULYELERİ VE ÇUBUKLARI

Küçük yaştaki çocuklar okula veya anaokuluna ilk başladıklarında henüz matematikle ilgili hiçbir şey bilmezler. Çocuklara matematiği öğretmek ve onları derslerden korkutmamak ise oldukça önemlidir. Küçük yaştaki çocuklar soyut işlemleri yapmakta zorlanırlar. Toplama, çıkarma, çarpma bölme gibi soyut işlemler ve sayı sayma gibi temel bilgileri çocuklara öğretmek için sayı çubuğu ve fasulyeler kullanılır. Matematiği eğlenceli ve somutlaştırarak öğretmek hem çocukların aklında matematiğin daha iyi yerleşmesini sağlayacak hem de çocukları öğrenmekten uzaklaştırmayacaktır. Eğlenceli vakit geçirerek matematik öğrenen çocuklar matematiği severler ve çok daha kolay öğrenmeye ayrıca da öğrendiği bilgileri unutmamaya yatkın olurlar. Fasulye ve çubuk ile hem görme hem de dokunma duyuları kullanılarak çocukların etkin öğrenmesi gerçekleştirilir.

 

SAYI FASULYELERİ

Sayı fasulyeleri küçük ve fasulyeye benzeyen, cıvıl cıvıl renklerde üretilen plastik ürünlerdir. Dikkat çekici renkleriyle çocukların ilgisini çekerler. Özellikle anaokulları, 1. ve 2. Sınıf çağındaki çocuklarda matematik işlemlerini somutlaştırmak ve matematiği sevdirmek için kullanılırlar. Çocuk okula gitmiyorsa ve daha küçük yaştaysa da aileler tarafından sayı fasulyesi kullanılarak sayı ve rakam kavramı, toplama, çıkarma gibi basit işlemler çocuklara öğretilmeye başlanabilir. Çocuklar fasulyeyle oynarken öğrenme baskısı yaşamadan eğlenerek matematik öğrenebilir. Sayı fasulyeleri aynı zamanda oldukça küçüktür. Bu nedenle yutma tehlikesine karşı 3 yaşından küçük çocukların ulaşamayacağı yerlere saklanmalıdır. Sayı fasulyeleri böyle durumlar yaşanmaması için küçük yaştaki çocukların oynanması isteniyorsa bile veli gözetimi altında oynatılmalıdır.

 

SAYI ÇUBUKLARI

Sayı çubukları temel renklerde üretilen uzun ince plastik çubuklardır. Sayı çubuğu sayı fasulyeleri gibi çocuklara sayı saymayı, matematiksel işlemleri somutlaştırmayı ve çocukları eğlendirmeyi amaçlar. Sayı çubukları kullanılarak çocuklara toplama, çıkarma, çarpma ve bölme yaptırılabilir ve hatta bu işlemlerin simgeleri de sayı çubukları yardımıyla çocuklara gösterilebilir. Sayı çubuklarının sayı fasulyelerinden farkı ise şeklinden ötürü matematiğin yanında geometri için de öğretici olmasıdır. Uzun ince sayı çubukları kullanılarak çocuklara üçgen, kare, dikdörtgen ve diğer geometrik şekiller inşa edilerek öğretilebilir. Ardından çocuktan da bu geometrik şekilleri kendisinin oluşturması istenebilir.

 

SAYI FASULYELERİ VE ÇUBUKLARI FİYATLARI

Sayı çubuğu ve sayı fasulyeleri küçük çocukların hem görme hem de dokunma duyusunu kullanarak matematiğin etkin öğrenilmesine sağladığı katkı nedeniyle erken okul çağındaki çocuklar için gerekli malzemelerdir. Fasulye çubuk tek başına satın alınabilecekleri gibi bir arada satılan ve hatta sayı boncuğu ile birlikte 3’lü şekilde satılanları da vardır. Fasulye çubuk abaküsün bir arada satılan çeşitleri tek bir paket ile ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Genel olarak fasulye ve sayı çubuğu uygun fiyatlara satılır. Siz de kayakırtasiye.com’ da sayı çubuğu ve sayı fasulyelerini inceleyebilirsiniz. En uygun fiyatlı ve kaliteli sayı fasulyesi ve sayı çubuğu alışverişi için doğru adrestesiniz!