FİLTRELE

PERGEL

Pergeller okullarda ve bazı meslek gruplarında mutlaka ihtiyaç duyulan malzemelerden biridir. Pergel nedir sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Hayatında herkes en azından bir kez pergel görmüştür. Pergel bir bacağında iğne, diğer bacağında ise kalem tutma aparatı bulunan iki bacağa sahip bir alettir. İğneli olan bacak kısmı pergeli belli bir noktaya sabitlemeye yararken diğer bacak çemberi çizmeyi sağlar. Bazı pergel çeşitlerinde ise kalem tutma aparatı yerine direkt olarak yazı yazılacak bir uç bulunur, uç bittiğinde yenisi takılarak kullanıma devam edilebilir. Bu pergellere uçlu pergel denir ve kalemler uzunluğu nedeniyle tutuşu engellemez ve daha rahat bir kullanım sağlanır. Pergellerde bir noktada birleşen bacakların açıklığı ayarlanabilir. Pergel kullanım amacı mükemmel daireler yapmaktır. Çizim takımının içinde veya tek başına satılabilen pergeller kullanışlılığıyla okul dönemindeki ve bazı meslek grubundaki bireyler için vazgeçilmez bir alettir. Mimar, inşaat mühendisi, sanatçılar tarafından sıklıkla pergeller kullanılır. Ancak öğrencilerin kullandığı pergellerle çeşitli meslek gruplarındaki insanların kullandığı pergeller birbirinden farklıdır. Okullarda genellikle plastik pergeller kullanılırken, profesyonel meslek hayatında metal pergeller kullanılır. Dilerseniz uzun süreli ve profesyonel pergel kullanımı esnasında ihtiyaç duyabileceğiniz pergel seti modellerini de sitemizden ve mağazalarımızdan satın alabilirsiniz. Pergel seti çeşitli boyutlardaki uçlara sahip olması dolayısıyla farklı durumlarda çember çizme ihtiyacınıza cevap verir.

 

PERGEL ÇEŞİTLERİ

Pergel çeşitleri kullanım alanına ve yerine göre değişir. Okullarda genellikle plastik pergeller kullanılırken, işyerlerinde ve profesyonel meslek hayatında sıklıkla metal pergel ve demir pergeller kullanılır. Hassas pergeller hassas ve milimetrik ölçüm yapılması gereken durumlarda tercih edilir ve yüksek doğrulukta ölçüm ve çizimler yapmak için kullanılır. Teknik pergel ise, profesyonel meslek hayatında teknik ölçüm ve çizimler yapılması gereken durumlarda kullanılır. Pergel seti ise uçlu pergel çeşitlerindendir. Bu pergel çeşidinde bir kutuda pergel ve uçları gibi çeşitli gereçler bir arada satılır. Uçlar farklı durumlara uygun olabilecek şekilde büyüklü küçüklüdür. Pergel takımındaki uçlar bittiğinde veya pergel seti şeklinde alınmayan bir pergelin ucu bittiğinde, pergel ucu satın alınarak pergel kullanılmaya devam edilebilir.

 

PERGEL FİYATLARI

Pergel fiyatları pergelin hassasiyetine, yapıldığı hammaddeye, kalitesine göre değişir. Çok uygun fiyatlara satılabilen pergeller olduğu gibi, pahalı fiyatlara satılan pergeller de vardır. Hassas pergel, teknik pergel ve pergel takımı gibi pergeller, plastik pergellere göre daha yüksek fiyatlara satılır. İhtiyaç durumuna göre uygun olan pergel satın alınarak kullanılabilir. Maped pergel gibi kaliteli markaların pergel çeşitlerini sitemizden inceleyebilirsiniz. Uç bitmesi durumlarına karşın pergel uçlarına da sitemizden ulaşmak mümkündür. Siz de kayakırtasiye.com’ dan ihtiyaçlarınıza hitap eden pergeli satın alarak kullanabilirsiniz. Kaya Kırtasiye güvencesi ile en uygun fiyatlı ve kaliteli pergeli satın almak için doğru adrestesiniz!