ÇİNİ-RAPİDO MÜREKKEBİ

Çini sanatı Osmanlı dönemine ait en değerli sanatlardan birisidir. Çini sanatına çinicilik de denir. Çini, killi bir tür topraktan yapılan yüzeyin fırında pişirilerek sırlanmasıyla ve üzerine çeşitli motiflerin ve şekillerin işlenmesiyle hazırlanan seramik parçasıdır. Zarif tasarımlarıyla göz dolduran çini, görenlere harika bir izleme zevki sunmaktadır. Çini sanatını icra edebilmek için gereken en önemli malzemelerden biri çini mürekkebidir. Çini mürekkebinin diğer bir adı Hint mürekkebidir. Çini mürekkebi desen oluşturmak ve siyah renkli teknik çizimler yapmak için kullanılan bir mürekkep çeşididir. Ancak günümüzde siyah rengin dışında olan renkli çini mürekkebi çeşitleri de üretilmektedir. Çini mürekkebi teknik çizimler yapmak için kullanılan rapido kalemler içinde de kullanılmaktadır. Rapido kalemlerin içine asla dolma kalem mürekkebi konulmaz. Bu nedenle çini mürekkebine rapido mürekkebi de denir. Rapido kalemler oldukça hassas çizimler yapmak için kullanılır. Çini mürekkebi lavi tekniği ile birlikte kullanılır. Lavi tekniği ise koyu renkli boyaların sulandırılarak yeni renk kombinasyonları elde edilmesiyle gerçekleştirilen bir tekniktir. Bundan dolayı çini mürekkebine lavi mürekkebi de denilebilmektedir.

 

ÇİNİ-RAPİDO MÜREKKEBİ ÖZELLİKLERİ

Çini mürekkebi orijinalinde siyahtır ve bu nedenle Hint mürekkebi de denir ancak günümüzde renkli çini mürekkepleri de üretilmektedir. Siyah çini mürekkebi bu nedenle en popüler olan rengidir. Rapido kalemlerin içine doldurularak da kullanılan çini mürekkepleri 0.1, 0.2, 0.3, 0.4 gibi oldukça ince uçlarda kullanılabildiği gibi daha kalın uçlarda da kullanılabilir. Çini mürekkebi solmaz, kalıcı ve kapatıcı yapısıyla günümüzde profesyonel veya teknik çizimler yaparken kullanılan mürekkeplerdir. Çini mürekkebi tortu bırakmaz ve bu sayede pürüzsüz çizim yapılması gereken durumlarda kullanılır. Çini mürekkebi seramik, saydam film, saydam folyo gibi yüzeylerde kullanılır ve kullanılırken sulandırılarak inceltilebilir. Çini mürekkebi hızlı kuruma özellikleriyle de kullanım kolaylığı sağlarlar.

 

ÇİNİ-RAPİDO MÜREKKEBİ FİYATLARI

Çini mürekkebi fiyatı boyutuna, markasına, kalitesine göre çeşitlidir. Rapido mürekkebi olarak da kullanılan çini mürekkepleri, rapido kalem uçlarının fiyatına göre daha uygun fiyatlıdır. Siz de kayakırtasiye.com’da Monopol çini mürekkebi, Brons çini mürekkebi ve Talens çini mürekkebi gibi çeşitli markalara ait çini mürekkebi çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Kaya Kırtasiye güvencesiyle en uygun fiyatlı ve kaliteli çini-rapido mürekkebi çeşitleri için doğru adrestesiniz!