BOYUTLU BOYA NEDİR?

Sanat alanında birçok ihtiyaca hitap eden boya türleri üretilmiştir. Bu boyalardan birisi de boyutlu boyalardır. Boyutlu boya kullanıldığında hacimli bir görüntü oluşturan bir boya çeşididir. Sanatsal çalışmalara veya kumaş tasarımlarına 3 boyutlu bir görünüm kazandıran boyutlu boyaların diğer bir adı da boncuk boyadır. Boncuk boyalar hacimli görünümleriyle etkili ve çarpıcı bir etli bırakır. Boncuk boya denmesinin sebebi kullanıldığında boncuk gibi hacimli ve yuvarlak bir görünüm oluşturmasıdır. Boncuk boyalar bir çeşit akrilik boyadır. Boncuk boyalar plastik, seramik, cam, kumaş ve ahşap yüzeylerde kullanılır. Birçok yüzey üzerinde kullanım imkanı sunan boyutlu boyaların kullanımı oldukça kolay ve keyiflidir. Direkt tüpten sıkılarak kullanılan boncuk boya bulaşmaz, kullanımının ardından etraf kirlenmez Hayal gücünün tek boyutla sınırlı kalmasını engelleyen boyutlu boyaların diğer bir adı da kabaran boyadır. Kabaran boyalarla dilediğiniz şekil ve deseni kolayca yüzeye aktarabilirsiniz.

 

KABARAN BOYA NASIL YAPILIR?

Boyutlu boncuk boya kullanımı oldukça basittir. Boncuk boyayı kullanmadan önce ahşap yüzeyler öncelikle zımparalanmalı ve silinmelidir. Cam yüzeylerse alkolle silinerek temizlenmelidir. Tüp içinde satılan boyutlu boncuk boya kullanmak için fırçaya gerek yoktur. Tüp sıkılarak ince ucu sayesinde boyayı hacimli bir şekilde yerleştirilir. Akrilik boyayla boyanmış bir zemin üzerine de boncuk boya uygulanabilir. Fırça kullanıldığı takdirde boncuk boyanın özelliği bozulacak ve verilmek istenilen 3 boyutlu görüntü verilemeyecektir. Boncuk boyalar hızlı bir şekilde kurumalarıyla da kullanışlıdır. Boncuk boyalar uygulamasının ardından 24-72 saat arasında tamamen kururlar. Eğer boyutlu boya kumaş üzerinde kullanıldıysa kurumasının ardından 30°sıcaklıkta ütülenmelidir. Kuruduktan sonra boncuk boyanın bir yüzeyden sökülmesi oldukça zordur, bu da kullanıldığı yüzeylerde kalıcı olduğunun göstergesidir. Zaten boncuk boya üretilirken yapıştırıcıyla karıştırılır, bu da uygulandığı yüzeye yapışmasına ve kalıcı olmasına katkı sağlar.

 

BONCUK BOYA ÇEŞİTLERİ

Kabaran boyalar simli boncuk boya, metalik boncuk boya ve opak boncuk boya gibi farklı görünümlerde üretilir. Boncuk boya renkleri ise oldukça çeşitlidir. Boncuk mavi boya, boncuk siyah boya ve boncuk kırmızı boya gibi nice renklerde üretilirler. Boncuk boyalar ihtiyaca göre 20 ml, 60 ml gibi farklı ebatlardaki tüplerde satılır. İhtiyaca uygun ebattaki boncuk boya ve rengi satın alınarak kullanılır.

 

BONCUK BOYA FİYATLARI

Boncuk boya fiyatları kutunun ebatına, ürünün kalitesine ve markasına göre değişir. Etkili bir görünüm ve kolay bir boyama deneyimi için Rich boncuk boya, Artdeco boyutlu boya ve Pebeo kabaran boya gibi kaliteli markaların ürünlerine sitemizden ve mağazalarımızdan ulaşabilirsiniz. Uygun fiyatlı ve kaliteli boncuk boya çeşitleri için kayakırtasiye.com’ a göz atmayı unutmayın. Kaya Kırtasiye güvencesiyle en avantajlı boyutlu boya çeşitlerine ulaşın!