VERNİK

 

Günlük hayatımızda kullandığımız birbirinden farklı eşyanın daha uzun ömürlü olmasını isteriz. Eşyaların daha uzun ömürlü olması için de dış etkenlerden korunması gerekmektedir. Vernik ise sürüldüğü yüzeyde koruyucu katman yaratarak çeşitli etmenlere karşı yüzeyi koruyan maddelerden bir tanesidir. Verniklediğiniz yüzey eğer dış mekanda kullanılıyorsa değişen iklim koşullarına da daha dayanıklı hale gelecektir. Metal, ahşap, taş, plastik veya boyanmış yüzeyleri dış etmenlerden koruyarak aynı zamanda yüzeye parlak, mat veya yarı mat görünüm de sağlar. Verniğin içeriğinde ise solvent, kuru yağ, tiner ve reçine bulunur. Vernikler genelde cila ile karıştırılarak kullanılsa da tek başlarına da kullanılabilirler, cilanın amacı sadece yüzeyi parlatmak iken verniğin amacı daha çok yüzeye koruma sağlamaktır. Yüzeye nasıl bir görünüm katmak istediğinize bağlı olarak parlak vernik, mat vernik ya da yarı mat vernik tercih edebilirsiniz.

 

VERNİK ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI

 

Genelde hobi çalışmalarında kullanılan akrilik vernikler, akrilik boya bulunan yüzeylerde kullanılır. Akrilik verniğin de parlak ve mat çeşitleri vardır. Su bazlı vernik kokmayan, hızlı kuruyan bir vernik türüdür. İç mekanda vernik yapacak kişiler için kokmamasıyla avantajlıdır. Bu tür vernik genel amaçlıdır ve çoğu yerde kullanılabilir. Sır vernik ise genelde ahşaplarda rengi eşitlemek ve ahşabın gözeneklerini koyulaştırmak için kullanılmaktadır. Bir başka vernik türü olan yat verniği ise çoğunlukla sentetik ahşap çeşitlerinin doğal görüntüsünü korumasını sağlamak için kullanılır. Taş vernik ise çok dayanıklı olması nedeniyle genelde seramik, fayans, mutfak tezgahları, mutfak zemini ve dış mekanlarda kullanılmaktadır. Kristal sır vernik kokusuz bir tür verniktir ve genelde hobi çalışmalarında kullanılır, fırça ile kristal sır verniği rahatça sürebilirsiniz.

 

VERNİK NASIL KULLANILIR?

 

Kullanacağınız verniği uygulamak istediğiniz yüzeye uygun seçmelisiniz. Verniğinizi seçtikten sonra uygulamak için öncelikle uygulamak istediğiniz yüzeyi bir bez yardımıyla temizleyin. Yüzeyin temiz ve kuru olduğuna emin olduktan sonra verniği kutusunda karıştırın ve fırçayla istediğiniz yüzeye uygulayın. Uygulamaya başlamadan önce kutunun üzerindeki talimatları okumayı unutmayın. Daha iyi sonuçlar elde etmek için birden fazla kat uygulayabilirsiniz.

 

VERNİK MODELLERİ VE FİYATLARI

 

Oldukça vernik çeşidi bulunan Kaya Kırtasiye’de su bazlı vernik, saten vernik, yat  verniği, taş vernik, parlak, mat ve yarı mat vernik gibi seçenekleri bulabilirsiniz. Birbirinden farklı çeşitle vernik fiyatları, yat vernik fiyatları ve diğer vernik fiyatlarını incelemek için kayakirtasiye.com’da doğru adrestesiniz!