FİLTRELE

GÖNYE

Ticaretin ve sanayinin gelişmesiyle insanlar alan ve hacim belirtmek amacı ile bazı ölçü birimleri kullanmaya başlamışlardır. Eskiden kullanılan karış, adım veya parmak gibi ölçüler bırakılıp ulusal ölçülere geçiş yapılmaya başlanmıştır. Zamanla da cetvel ve gönye gibi araçların kullanımı artmıştır.  Kırtasiye malzemeleri arasında yer alan gönye, günlük hayatta oldukça sık kullanılmaktadır. Gönye birçok öğrenci tarafından kullanıldığı gibi çok farklı sektörden insanların da sıkça kullandığı bir gereçtir. Çok farklı sektörlerde kullanılsa da genellikle mühendislik alanında ve teknik çizimlerde kullanılmaktadır. Gönye, iki çizgi ya da yüzeyin birbirine dik açı yapmasını sağlayarak dik açıları ölçmeye yarar. Bazı gönyelerin kenarlarından biri veya birkaçı cetvel olarak ölçeklendirilmiştir. Gönye dik üçgen şeklinde bulunmaktadır ve gönyelerin dik köşesi 90 derecedir. Diğer köşeleri ise 40-45 derece veya 30-60 derece olabilmektedir. Gönyenin bu özelliği ile 30, 45, 60 ve 90 derece açılar rahatlıkla ölçülebilir.

 

GÖNYE NERELERDE KULLANILIR?

Dik üçgenleri rahatça çizmemize ya da var olan bir üçgenin dik üçgen olup olmadığını anlamamıza yarayan gönye, teknik çizimlerin vazgeçilmezidir. Oldukça kullanışlı ve işlevsel olan gönye birçok alanda karşımıza çıkar. Teknik çizim yapan mühendisler tarafından sıkça kullanılır. Mimarlar ise bazı durumlarda teknik çizimleri için gönye kullanır. Örneğin evin dış hattını doğru şekilde çizebilmek için gönye kullanabilirler. Okullarda ise öğrenciler tarafından özellikle geometri ve matematik dersinde kullanılır. Bunların dışında taşçılar, doğrama işi yapan dülgerler, desinatörler ve teknik ressamlar tarafında da kullanılmaktadır.

 

GÖNYE ÇEŞİTLERİ

Gönye çeşitleri Kaya Kırtasiye’de; teknik okul gönyesi, okul gönye seti, 45-60 derece gönye seti, 32 cm gönye, 24 cm gönye, 32 cm açılı gönye, 45 derece alüminyum gönye ve 60 derece alüminyum gönye seçenekleriyle bulunmaktadır. Kullanacağınız alana göre ihtiyacınıza uygun bir gönye seçimi yapabilir, tekli gönye ya da gönye takımı tercih edebilirsiniz. Farklı uzunlukta ve açılarda olan gönyeler kullanım alanına göre tercih edilmelidir.

 

GÖNYE FİYATLARI

Gönye fiyatları ve gönye takımı fiyatları seçeceğiniz ürünün markasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Derste kullanmak ya da teknik çizimlerinizi yapmak için kaliteli gönye arıyorsanız kayakirtasiye.com ile doğru adrestesiniz!