ÇİZİM TAKIMI

Çizim takımı çeşitli cetvel ve ölçü aleti çeşitlerinin bir arada bulunduğu, paket haline satılan gereçler bütünüdür. Çizim takımı içinde cetvel, gönye, iletki ve bazen pergel gibi aletler bir arada bulunur. Bu aletler sayesinde ölçüm yapabilir, çizgi çizebilir, açı ölçebilir, istediğiniz açıda çizgiler ve şekiller oluşturabilirsiniz.  Bu ölçüm aletleri özellikle okullarda matematik ve geometri derslerinde aktif olarak kullanılırlar. Bunun yanında bazı meslek grupları tarafından da sıklıkla kullanılan ürünlerdir. Mimarlar, mühendisler ve marangozlar için cetvel takımı vazgeçilmezdir. Çizim takımında cetvel, iletki, pergel ve gönye bir arada satıldığı için tekli satın alımdan daha hesaplıdır. Bu gereçler bir arada bir paket halinde satıldığı için muhafaza etmek de daha kolaydır. Özel bir paket içinde satılan ölçü gereçlerinizi paket içindeki özel yerlerine yerleştirerek bir yerde unutma veya kaybetme ihtimalinizi düşürebilirsiniz.

Cetvel takımının içindeki gereçler genellikle santimetre cinsinden ölçü yapmak üzere tasarlanmıştır.

 

ÇİZİM TAKIMI İÇİNDE HANGİ GEREÇLER BULUNUR?

Çizim takımı genellikle 3’lü veya 4’lü halde satılır. Cetvel, iletki ve gönye her cetvel seti içinde bulunurken pergel bazılarında bulunur bazılarında bulunmaz. Pergele ihtiyacınız olduğunda pergel cetvel seti alabileceğiniz gibi, gerekmediğinde pergel olmayan bir cetvel seti satın alabilirsiniz.

Cetvel bilindiği gibi uzunluk ölçmek ve çizgi çizmek, çeşitli şekiller oluşturmak için kullanılan, 10cm,15cm,20cm,30cm veya daha uzun boyutlarda satılan düz bir ölçü aletidir.

Pergel ise daire çizmek, yuvarlak şekiller oluşturmak için kullanılan, bir ucu belirli noktada sabitleyebilmek için sivri olan, iki bacağa sahip bir ölçü aletidir.

İletki açı ölçmeye ve belirlenmiş açıya sahip şekiller çizmede kullanılan bir ölçüm aletidir.

Gönye ise üçgen çizmeye, dik açı belirlemeye ve dik açılı şekiller oluşturmaya yarayan; kendisi de üçgen biçiminde olan bir ölçü aletidir. Her ölçü aletinin görevi ve çizebildiği, ölçebildiği şeyler görüldüğü üzere birbirinden farklıdır.

 

ÇİZİM TAKIMI ÇEŞİTLERİ

Çizim takımları pergel bulundurup bulundurmamalarına göre ve üretildikleri hammadde çeşitlerine göre birbirinden ayrılır. Plastik çizim takımları ve elastik çizim takımları okul içindeki kullanımlarda doğru bir tercihtir.

 

ÇİZİM TAKIMI FİYATLARI

Cetvel takımı fiyatları içinde bulunan malzeme sayısına, kalitesine, üretildiği hammaddeye göre değişir. Çizim yapılması gereken bir alanda çalışılıyorsa veya bu dersleri alan bir öğrenciyseniz, ölçüm gereçlerini tek tek satın almak yerine toplu bir şekilde paket halinde satın almak çok daha hesaplı olacaktır. Siz de kayakırtasiye.com’da cetvel seti fiyatlarını ve çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Kaya Kırtasiye güvencesiyle en kaliteli ve uygun fiyatlı çizim takımına ulaşabilirsiniz!