FİLTRELE

Konfeksiyon Sarf Malzemeleri

Konfeksiyon ve Sarf Ne Demektir?

Konfeksiyon, diğer bir adı ile hazır giyim eşyalarına verilen genel ve hazır giyim eşyası diken, aksesuar ve paketleme gibi en son yapılan işlemlerin uygulandığı sanayii koluna verilen isimdir. Özellikle dokuma cinsi kumaşın kesimhanelerde kesildikten sonra dikiş makineleri ile isteğe bağlı olarak biçim ve şekillerde dikildiği dokumacılık üretiminin son aşamasının yapıldığı işletme türü olmaktadır. Makineleşmenin en az orana sahip olduğu, bu neden ile de en çok istihdam sağlayan tekstil dalıdır.

Konfeksiyon malzemelerini örnekleyecek olursak;

Agraf: Kumaşın karşılıklı olan uçlarını tutturmaya yarayan çengelli ve yuvarlak iki parçadan oluşan madeni bir araçtır.

Aksesuar: Giyimde, ana tekstil ürününü bütünleyen ayakkabı, çanta, çorap, düğme vb. Eşyalara verilen addır.

Anform kemer: Vücudun şekline göre tasarlanan ve belden aşağıya doğru yapılan kemerdir.

Anorak: Koruyucu görevi gören bir tür cekettir. Akort: İş yerinde iş akışını sağlamak, her departmanda çalışan işçilerin verimli çalışması uğruna insan gücü ve malzemenin kullanımlarının optimum şeklinde yapılmasıdır. Apartura: İki parçalı kolda olan düğmenin dikildiği yırtmaçtır.

Astarlamak: Bir giysinin iç kısmını gizlemek, giysiyi korumak ve giysiye estetik bir görünüm sağlamak amacı ile ince kumaş geçirme işlemine verilen addır.

Asimetrik: Karşılığı olmayan model – mamülün sağındaki ve solundaki; model, kesim, işçilik vb. Farklılıklar

Arma: Üzerine nakış işlenmiş olan kenarlıklı, kesip çıkarılmış olan resimdir. Yama, rütbe işaretleri veya rozetler de buna girmektedir.

Sarf kelimesi ise, aslında kullanınca yok olan malzemelere verilmiş olan genel addır. Sarf malzemelere örnek olarak; yetişkin hasta altı bezi, bebek bezi, ıslak mendil, bone, maske, eldiven, sargı bezleri, medikal flaster, Steril cerrahi örtü setleri, cerrahi önlük ve kıyafetler, cerrahi iplikler, Steril Şırınga ve İğneler vs. verebiliriz.

Yukarıda da bahsini yaptığımız gibi konfeksiyon- sarf malzemeleri kendi arasında ayrılan geniş bir yelpaze olup örnekleri saymakla bitmemektedir. Saydıklarımız kadarı ile hepsi günlük hayatta veya gerçekten zor bir durumda işimize yarayacak olan malzemelerdir bunlar. O yüzden her daim yanımızda bulundurmakta büyük faydası olacaktır. Kaya Kırtasiye Konfeksiyon- Sarf Malzemeleri için de ayrı bir parantez açmış durumdadır. İhtiyacınız olduğu taktirde www.kayakirtasiye.com’ u ziyarette bulunarak tek tıkla konfeksiyon- sarf malzemelerinize ulaşabilir, kaliteli günler geçirebilirsiniz. Kaya Kırtasiye, her şeyden evvel sağlık prensibinden asla ödün vermemeye gayret etmektedir.