KILÇIK MAKİNESİ VE MALZEMELERİ

 

Mağazalarda bulunan ve satışa sunulan ürünlerin fiyatlarının gösterilmesi için etiketler kullanılır. Yapışkan etiketler kumaşta kullanılmadığı için kağıt etiketler tercih edilmektedir. Bu etiketler kumaşa bir iğne aracılığıyla geçirilir ve iğneli alete de kılçık makinesi, kılçık tabancası ya da fiyat etiket tabancası denir. Kılçık makinesi yapı olarak silikon tabancasına benzemektedir ve silikon tabancada olduğu gibi düğmeye sahiptir.  Kılçık makineleri ürünlere fiyatları etiketleme işini basit ve hızlı hale getirmiştir. Pratik olması sebebiyle perakende sektöründe çalışan kişilerin en sık kullandığı malzemeler arasında yer almaktadır. Perakende alanında olabilen hızlı fiyat değişikliklerini de kılçık tabancası sayesinde oldukça hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Etiketlerin makine ile sabitlenmesi ise kılçık adı verilen ince plastikle mümkün olur. Kılçıklar kumaşa zarar vermeden içinden geçebilecek inceliğe sahiplerdir.

 

KILÇIK MAKİNESİ NASIL KULLANILIR?

 

Kılçık makinesini kullanmak için öncelikle kılçığın başlık kısmına doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Etiketleme yapacağınız alana uygun olarak farklı boyutlarda kılçık tercih edebilirsiniz. Kılçığı etiketten daha sonra ise sabitlemek istediğiniz alandan geçirin ve makinenin tetiğine basın. Makineyle işiniz bittikten sonra güvenlik kapağını kapatmalısınız çünkü makinenin iğnesi çok sivridir, size ve etrafınıza zarar verebilir.

 

KILÇIK MAKİNESİ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 

Kılçık tabancası küçük çaplı da olsa kullandığınız yüzeyde delik açar bu yüzden yüzeyin zarar görmemesi için dikkatli olunması gereklidir. Makineyi kullanırken koruyucu eldiven takarak sivri iğnenin elinize batmasını engelleyebilirsiniz. Kılçık ne kadar ince olsa da hassas kumaşlarda kullanılmamalıdır. Eğer önceden kılçık makinesiyle etiket takmışsanız ve değiştirmek istiyorsanız bunu yeni delik açmadan eskisi üzerine zımbalayarak halledebilirsiniz. Kılçık makinesi tercih ederken kullanacağınız alanı belirledikten sonra satın almalısınız. Kılçık makineleri tek iğne ile çalışmaktadır yani ince iğneli bir makineyi kalın iğneyle kullanamazsınız.

 

KILÇIK MAKİNESİ, MALZEMELERİ MODELLERİ VE FİYATLARI

 

Kılçık tabancası fiyatları tercih edeceğiniz iğne ucu kalınlığına ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Kaya Kırtasiye’de standart kılçık tabancası ve uzun iğneli kılçık tabancası bulabilirsiniz. Ayrıca 9 inç kılçık, 15 mm kılçık, 25 mm kılçık 2,4 inç kılçık, 10 mm kılçık, 20 mm kılçık, 30 mm kılçık,35 mm kılçık, 45 mm kılçık ve 65 mm kılçık tabancası kılçığı modellerine de ulaşabilirsiniz. Kılçık makinesine takacağınız iğneleri ise 5’li olarak standart ve uzun boyutlarda tercih edebilirsiniz. Hızlı ve pratik etiketleme yapmak istiyorsanız, kılçık makinesi malzemelerine bakmak için kayakirtasiye.com ile doğru adrestesiniz!