FİLTRELE

MELODİKALAR

Melodika tuşlu ve üflemeli olan bir müzik enstrümanıdır. Melodika müzik aleti ağızla üfleyerek ve tuşlara basılarak ses çıkartır. Flüte benzeyen bir müzik aleti olan melodikada tuşlar belli notaları temsil eder ve hangi tuşa basılırsa o nota çıkar. Melodikada notalar ise soldan sağa doğru okunur ve tekrarlanarak başa döner. Kalın fa ile başlayan melodika sol, la,si, do, re olarak devam eder. Tuş sayısı farklılık gösteren melodikalarda notalar tuş sayısına göre tekrar eder. Genelde ilkokul ve ortaokulda kullanılan melodikalar çocukların eğitimi açısından oldukça önemlidir. Özellikle eğitim amaçlı yaygınlaşmaya başlayan melodikalar müzik derslerinde oldukça sık kullanılmaktadır. Melodika hortumsuz olabileceği gibi hortumlu melodika çeşitleri de vardır. Hortumlu melodikanın kullanımı ise oldukça kolaydır.

 

MELODİKA MODELLERİ

Melodika satın almadan önce alacağınız melodikanın tuş sayısına karar vermelisiniz. Tuş sayısına göre melodikanın ses yapısı ve kapasiteleri değişiklik göstermektedir. Kaya Kırtasiye’de ise; 32k melodika, 37k melodika ve 25k melodika çeşitleri bulunmaktadır. Hortumlu olarak bulunan bu melodika çeşitlerini bir platformun üzerine koyarak da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca çantalı olarak bulunan lino melodika ve helvacıoğlu melodikayı rahatlıkla taşıyabilirsiniz. 32 tuşlu melodikalar 32 notasıyla rahat üfleme ve ses çıkarma özelliğiyle kolay ve konforlu bir kullanım sağlar. İçerisinde özel temizleme bezi bulunan melodikalar ile melodika çalarken hijyen standartları da korunabilir.

 

MELODİKA NASIL ÇALINIR?

Melodikalar, çalması her ne kadar kolay olan enstrümanlar olsa da oldukça dikkat ve emek gerektirmektedir. Bu enstrümanı çalmak için kurslardan, ders videolarından ya da internetten yardım alabilirsiniz. Özellikle her yaşa hitap eden melodikaları çaba sarf ederek öğrenmeniz mümkün. Notaların tuşlar aracılığıyla görülebiliyor olması ve parmaklar ile çalınıyor olması ise öğrenme sürecinde büyük avantaj sağlamaktadır. Melodika çalmak için her ne kadar nota bilgisi bilmek gerekse de notaları öğrenmek amacıyla da kullanılmaktadır. Yeni başlayanlar için daha kolay parçalar bulunmaktadır. Kolay seviyede olan parçalar hem pratik yapmayı hem de çalan kişiyi teşvik etmeye yarayacaktır.

 

MELODİKA FİYATLARI

Melodika fiyatları, seçeceğiniz ürünün modeline ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Melodika lino ve melodika helvacıoğlu seçeneklerine sahip Kaya Kırtasiye’de oldukça kaliteli modellere göz atabilirsiniz. Siz de uzun süre kullanacağınız bir melodika satın almak istiyorsanız kayakirtasiye.com ile doğru adrestesiniz!