FİLTRELE

KALEMTIRAŞ

Kalemtıraş özellikle ilkokul ve ortaokul dönemindeki çocukların kalem kutularındaki vazgeçilmez ürünlerden birisidir. Okulun ilk dönemlerine başlayan çocuklar sık sık boya kalemi ve kurşun kalem kullanırlar. Bu kalemlerin uçları kullandıkça kısalır ve sivriliğini kaybeder. Böyle durumlarda kalemtıraş kullanılarak kalemin ucu uzatılır ve sivrileştirilir. Kalemtıraş büyüklükleri çeşitlidir. Kalemtıraşa yerleştirilen kalem çevrilerek jilet yardımıyla ucu sivrileştirilir ve kullanıma hazır hale gelir. Sadece okul çağındaki çocuklar tarafından değil çizim yapılan ve yazı yazılan pek çok meslek grubunda da kalemtraşlar sıklıkla kullanılır. Mimarlar, sanatçılar, grafikerler, moda tasarım gibi mesleklere mensup insanlar, işleri gereği kalemleri ve kalemtıraşları sürekli kullanırlar. Tabi kullanılan kalemin yumuşaklığına uygun kalemtıraş kullanmak gerekir aksi takdirde uygun olmayan bir kalemtıraşla açılan kalemin ucunun kırılması muhtemeldir. Kalemtraş jiletinin keskinliği zamanla azalabilir. Böyle bir durumda yeni bir jilet takılarak, kalemtıraş uzun süre kullanılmaya devam edilebilir.

 

KALEMTIRAŞ ÇEŞİTLERİ

Kalemtraş çeşitleri çalışma mekanizmalarına, büyüklüklerine, hazneli olup olmamasına, sahip olduğu ağız adedine göre ayrılır. Kollu kalemtraşları kullanırken kalemi tutup çevirmek gerekmez, kalem ucu kalemtıraşa yerleştirilerek kol çevrillir ve kalemin ucu sivrileştirilir. Kollu kalemtıraşlar yardımıyla işgücünden tasarruf edilir. Masa kalemtraşı ise masaya sabitlenmiş şekilde bulunur. Bu tür masaüstü kalemtraşlar aynı zamanda kollu kalemtıraşlardır ve sayesinde kalemi bir yandan tutmaya gerek kalmaz, kalemi kalemtraşa yerleştirdikten sonra sadece kol çevrilerek kalem sivrileştirilir. Masaüstü kalemtraşların geniş hazneleri de vardır. Çevirmeli kalemtraşlar ise günlük hayatta gördüğümüz ve bildiğimiz aktif olarak kullanılan, manuel olarak kalemi çevirerek çalışan kalemtıraşlardır. Pilli kalemtraşlar ise teknolojinin nimetlerinden birisidir. Pilli kalemtraşa kalem yerleştirildikten sonra tek tuşa basarak kalem sivrileştirilir. İş gücü harcanmamış olur.Hazneli olup olmaması da kalemtıraş çeşitliliğini çoğaltır. Bazı kalemtraşların haznesi vardır ve bu hazne sayesinde kalemini açan kişi çöpe gitmeden pek çok kez kalemini açabilir. Kişinin ayağa kalkmasına gerek kalmaz ve çöpler haznede birikir.Kapaklı kalemtraşlar genellikle küçük kalemtıraşlardır ve çöpe gitmeden birden fazla kez kalem açılabilir. Kapağı sayesinde küçük bir çöp kutusu görevi gören bu tür kalemtraşlar sıklıkla tercih edilir.Kalemtraşlar aynı anda birden fazla kalemi açabilme kapasitesine sahip olabilir. Tekli kalemtıraşlarda tek bir kalem açılabilirken çiftli kalemtıraşlarda aynı anda birden fazla kalem kolaylıkla açılabilir. Çiftli kalemtıraşlar bu özellikleri nedeniyle sıklıkla tercih edilen kalemtıraş çeşitlerinden biridir.

 

KALEMTIRAŞ FİYATLARI

Kalemtraş fiyatları ürünün kalitesine, donanımına, boyutuna, jiletinin keskinliğine, tasarımına göre değişir. Oldukça geniş fiyat aralığına sahip kalemtıraşlardan her bütçeye uygun kalemtıraş alışverişi yapılabilir. Tekli kapaklı kalemtraş oldukça ucuz fiyatlara satın alınabilirken; pilli kalemtraş, kollu kalemtraş ve masaüstü kalemtraşlar daha pahalı fiyatlara satılır. Bu tür pahalı kalemtıraşlar günlük hayatta bir kalem kutusu içinde taşınmaz; genellikle fabrika, devlet dairesi gibi kalem kullanımının yoğun olduğu bölgelerde satın alınır ve çalışma ortamına şıklık katar. Siz de Kaya Kırtasiye’ den Rubenis kalemtraş, Faber Castell masaüstü kalemtraş gibi popüler markalara ait kalemtıraş modellerini güvenle satın alabilirsiniz. En kaliteli ve uygun fiyatlı kalemtıraş alışverişi için kayakırtasiye.com’ da doğru adrestesiniz!