FİLTRELE

PİLLER

 

Enerji ile çalışan çoğu elektronik cihazın kullanılmasında piller tercih edilir. Piller, kimyasal enerjiyi direkt olarak dönüştürerek bünyesinde depolar. Yapılan dönüşüm tek yönlü ise pil “primer”, halk dilinde kullanılan tabirle şarjsız tek kullanımlık bir sistemdir. Eğer pilin yaptığı dönüşüm her iki yönde de olabiliyorsa bu pil “sekonder” yapıda yani şarj edilebilir özelliğe sahip pildir.

 

PİL ÇEŞİTLERİ

 

Günlük yaşantımızda en çok rastladığımız ve kullandığımız piller 3 genel kategoriye ayrılabilir: şarj edilemeyen piller, şarj edilebilen piller ve düğme piller. Şarj edilemeyen piller genelde küçük radyolarda, el fenerlerinde, alarmlarda, ölçüm cihazları gibi cihazlarda kullanılmaktadır. Lityum piller günümüz teknolojisinde oldukça sık tercih edilen bir pil türüdür, genelde endüstriyel cihazlarda tercih edilir. Tek kullanımlık fakat uzun süre kullanılabilen pillerdir.  Şarj edilemeyen piller; ince pil, ince kalem pil, kalem pil, para pil, aaa pil, aa pil, büyük boy pil seçenekleriyle bulunmaktadır. Şarjlı piller kullanma sıklığına bağlı olarak 500 ile 1000 kez arasında tekrar şarj edilebilir. Şarj edilebilir pil kullanarak pilinizin istemediği zamanda bitme stresinden de kurtulmuş olursunuz. Ayriyeten pillerinizi tekrar tekrar şarj ederek çevreye vereceğiniz zararı da azaltırsınız. Şarjlı pil çeşitleri; şarjlı ince kalem pil, şarjlı kalem pil, şarjlı büyük boy pil, şarjlı orta boy pil, şarj edilebilir aaa pil seçenekleriyle bulunmaktadır. Daha az enerji tüketimine ihtiyaç duyan saat, hesap makinesi, kumanda gibi aletlerde saat pili olarak da bilinen  bozuk para büyüklüğünde olan düğme pil kullanılır. Düğme pil çeşitleri; cr2016 pil, cr2025 pil, cr2032 pil ve küçük boy düğme pil seçenekleriyle bulunmaktadır.

 

PİL KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 

Uzun süre kullanmayacağınız cihazınızın içinde bulunan pilleri çıkartmalı, artı ve eksi uçlarını bir bez yardımıyla silmeli ve naylon ya da karton bir kutuda muhafaza etmelisiniz. Yeni satın aldığınız pilleri kullanana kadar kutusunda tutmalısınız. Pilleri buzdolabında saklayabilirsiniz fakat derin dondurucu ya da buzluk kısmına koymamalısınız. Buzdolabından çıkardığınız pilleri ancak 24 saat oda sıcaklığında tuttuktan sonra kullanabilirsiniz. Şarjlı piller kendilerine uygun olan şarj makinelerinde şarj edilmelidir.

 

PİL FİYATLARI

 

Kalem pil fiyatları, düğme pil fiyatları ve şarjlı kalem pil fiyatları markasına ve boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir. En kaliteli ve uygun fiyatlı pilleri Kaya Kırtasiye’ de inceleyebilirsiniz. Varta pil, toshiba pil, duracell pil, kodak pil gibi kaliteli seçeneklere sahip kayakirtasiye.com ile ihtiyacınıza uygun pil aramak için doğru adrestesiniz!