FİLTRELE

KÖMÜR/FÜZEN/GRAFİT KALEM

 

Genellikle resim ve karakalem çalışmalarında kullanılan kömür kalem, füzen kalem olarak da bilinmektedir. Kömür kalem birbirinden farklı yoğunluğa ve özel dokuya sahip olmasıyla ideal bir çizim kalemidir. Dışarıdan bakıldığında normal kalemden farkı olmayan kömür kalemin ağaç gövdesinin içinde normalden farklı olarak kömür bulunmaktadır. Eski zamanlardan bu yana kolayca elde edilebilmesi ise resim alanında kömür kalemi vazgeçilmez kılmıştır ve halen çokça kullanılmaktadır. Kabuklu dalların toplanıp ısıtıldıktan sonra kömür haline getirilerek elde edilen bu resim kaleminde genelde söğüt ağacı kullanılmaktadır. Kömür kalem tekniği ile rahatça birçok tekniği uygulayabilir, çiziminize gölgeler katabilir, ışık oyunları yapabilirsiniz. Kömür çubukları genelde kullanırken leke bırakmaya müsait olsa da kalem formundakiler bu sorunun önüne geçmekte. Kömür kalemler ile çalışırken hata yapılması halinde bu hatalar silgi veya bez ile giderilebilir. Çizim kalemlerini çalışmalarınızda sıkça kullanan biriyseniz 12’li, 8’li, 6’lı ya da 4’lü şekilde kömür çizim kalemi seti tercih edebilirsiniz. Grafit kalem olarak bilinen kömür kaleminde ise kömür kısmı kalemin tamamen gövdesini oluşturmaktadır ve dışı da genelde plastik ile kaplanmıştır.

 

KÖMÜR KALEM NASIL KULLANILIR?

 

Kömür kalem ile aklınıza gelebilecek birçok farklı yüzeyde çizim yapabilirsiniz ancak çoğunlukla resim kağıtları kullanılmaktadır. Uygun kağıtlar kullanmaya özen gösterilmelidir, kömürü tutamayacak kadar ince kağıtlar tercih edilmemelidir. Dokulu yani grenli kağıtlar, kömür kalemi tutmaya ve silinmeye dayanıklı olduğu için genelde tercih sebebi olmaktadır. Profesyonel çizim kalemlerinin üzerinde yer alan “h” harfi sertlik derecesini “b” harfi ise kalemin siyahlık derecesini simgelemekte. Kalemin üzerinde her alan “f” harfi ise kalemin çok sivriltilebildiğini gösteriyor. Kömür kalem ile çizim yaparken sıradan bir silgi yerine hamur silgiler daha çok işinize yarayacaktır, hamuru dilediğiniz şekle sokarak ince ayrıntıları silebilirsiniz.

 

KÖMÜR KALEM MODELLERİ VE FİYATLARI

 

Sanatsal uğraşlarınız, hobi çalışmalarınız için kömür kalem arıyorsanız Kaya Kırtasiye ile doğru adrestesiniz! Kayakirtasiye.com’ da bulunan birçok kaliteli çeşitte kömür kalemini, kömür kalem setini, grafit kalemin, renkli çizim kalemlerini, en iyi çizim kalemlerini değişik fiyatlarla edinebilir ve yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz.