PALET

Resim sanatı insanın hayatında yeni ufuklar açan ve yaratıcılığını geliştiren bir aktivitedir. Resim yapmanın pek çok yolu ve aracı vardır. Kara kalemle ve kuru boyayla resim yapılabileceği gibi akışkan ve fırçaya ihtiyaç duyulan boya türleriyle de resim yapılır.  Bu tür resimleri yaparken kullanılan ekstra malzemeler de vardır. Palet, fırça, tuval gibi malzemelerle kullanılan akrilik boya, guaj boya, yağlı boya ve sulu boya gibi akışkan yapıdaki boyalar bazen farklı renk tonları karıştırılıp yeni bir ton ortaya konarak kullanılır.  Karıştırma işlemi için ise boya paletine ihtiyaç duyulur. Resim paleti de denilen boya paletleri üzerine o anki resimde kullanılacak boyalar alınır. Yağlı boya gibi boyalar tüp içinde satılır. Bu boyaları kullanmanın tek yolu önce başka bir yüzey üzerine aktarmaktır. Sert bir yapısı olan resim paleti çoğu zaman plastikten veya melaninden üretilir. Gerek duyulursa iki renk paletin boş bir yerinde karıştırılarak yeni bir renk üretilebilir. Renk geçişleri yapılacak resimlerde boya paleti kullanımı özellikle elzemdir.

 

PALET ÇEŞİTLERİ

Resim paletleri üretildikleri maddeye, şekillerine ve oluklu olup olmamasına göre çeşitlenir. Kare ve oval olmak üzere iki şekil olarak üretilen boya paletleri ihtiyaca göre büyük veya küçük olabilir. Küçük paletler genelde okula giden çocuklar tarafından tercih edilirken, büyük paletler resimle profesyonel olarak ilgilenen yetişkinler tarafından tercih edilir. Plastik paletler de yine küçük çocuklar tarafından boyutunun uygunluğu tarafından tercih edilirken, büyük paletler daha profesyonel kullanımlarda tercih edilir.

Yüzey üzerine belli aralıklarla oluk bırakılmasıyla üretilen palet çeşidine oluklu palet denir. Bu palette amaç boyaların yanlışlıkla birbirine karışmasını engellemektir. Özellikle okul çağındaki çocuklar için uygun olan oluklu paleti yetişkinler de kullanabilir. Küçük çocuklar tarafından suluboya yapılırken sıklıkla tercih edilen resim paletine bu bağlamda suluboya paleti de denir. Yüzeyinde oluk bulunmayan palet ise düz paletlerdir. Bu paletlerin yüzeyi tamamen düzdür ve herhangi bir girinti bulundurmaz. Bütün yüzeyi boyaları birbiriyle karıştırmaya uygun olan bu palet türü genelde yetişkin ve profesyonel kullanımda tercih edilir.

 

PALET FİYATLARI

Resim paleti fiyatları paletin büyüklüğüne, üretildiği hammaddeye göre değişir. Küçük çocuklar için satın alınan oluklu ve plastik paletler genelde uygun fiyatlara satılır. Beraber kullanıldığı boyalarla ilişkilendirilerek yağlı boya paleti, guaj boya paleti, akrilik boya paleti ve suluboya paleti gibi isimlerle de aranılan ressam paletler kullanışlılığıyla bu tarz boyalar kullanılırken vazgeçilmez hale gelmiştir. Siz de en kaliteli ve uygun fiyatlı boya paleti çeşitlerine göz atmak için kayakırtasiye.com’u incelemeyi unutmayın. Kaya Kırtasiye güvencesiyle dilediğiniz özellikteki resim paleti çeşidine ulaşın!