ŞÖVALE

Kişiler arasında şovale olarak da bilinen şövale resim yapmak için kullanılan en önemli araçlardan birisidir. Resim sanatıyla ilgilenen kişiler daha rahat çizim yapabilmek ve tuvali doğru pozisyonda tutmak amacıyla tuvallerini koydukları resim sehpasına şövale denir. Düz masa zemininde bir resim üzerinde çalışıldığında resme karşı görüş açısı değişmektedir. Nesnelerin büyüklüklerini, perspektifi ve diğer detayları doğru bir biçimde çizebilmek için dik görüşe ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı da şövale karşılamaktadır. Farklı ölçülerde bulunan resim şövalesinin üretiminde genelde fırınlanmış ağaç kullanılmaktadır. Bu işlem ise şövaleyi daha uzun ömürlü hale getirmektedir. 3 ayaklı yapıda olan profesyonel şövaleler aynı zamanda tuval yerleştirmeye yarayan bölüme de sahiptirler. Şövaleler sadece profesyonellere değil amatörlere de hitap etmektedir. Resim yapmaya yeni başlayan kişiler tarafından da rahatlıkla kullanılabilir bir yapıya sahiptir. Eğimli duran şövaleler ressamlara kolaylık sağlayarak daha rahat çizim yapmalarına olanak tanır. Ahşap şövalenin hangi ağaçtan yapıldığıysa oldukça önemlidir. Şövalenin kalitesini etkileyen ağaç türlerinden ise en iyileri kayın ve çamdır.

 

ŞÖVALE MODELLERİ

 Yağlı boya, kara kalem, sulu boya, desen çalışmaları ve daha birçok çalışmada kullanılan resim şovalesi oldukça çeşitlidir. Şövale çeşitleri yapıldığı malzemeye göre alüminyum şövale ya da ahşap şövale olarak değişiklik göstermektedir. Alüminyum tripod ayaklı şövale taşınabilir yapısıyla kolaylıkla katlanabilir ve fazla yer kaplamaz. Bu tür şövaleler sadece açık havada değil dar alana sahip kapalı alanlarda da kullanılabilir. Masaüstü şövale ise masanızda size rahatlıkla çalışma imkanı sağlar. Bu tür ressam şövalesini evdeki masanızda ya da okulda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Masa şövalesi aynı zamanda uzun sürecek resim çalışmaları için de oldukça uygundur. 29 x 18 boyutlarında bulunan mini şövale ise genelde resim alanına yeni başlayanlar tarafından kullanılmaktadır. Minik şövale yeni başlayanlar için kolaylıkla resim pratiği yapmalarını sağlar. Amatörler, küçük şövalelerde resim çizerek kendilerini geliştirme ve yeteneklerini bir üst seviyeye taşırlar.

 

ŞÖVALE FİYATLARI

Şövale fiyaları seçtiğiniz şövalenin markasına ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Resim yapan kişiler için bir ihtiyaç olan şövale Kaya Kırtasiye ‘de kaliteli seçeneklerle bulunmaktadır. Kaliteli bir şövale tercih ederek şövaleyi çok daha uzun süre kullanabilirsiniz. Eğer siz de sanatsal faaliyetleriniz için şövale arıyorsanız kayakirtasiye.com ile şövale satın almak için doğru adrestesiniz!