YELPAZE FIRÇA

Resim fırçaları, kullanılacak boyaları üzerindeki kıllar sayesinde yüzeye yayan resim malzemeleridir. Kılların içerisine sabitlendiği metal halka ve tutma sapından oluşmaktadır. Gövde ile kıllar arasında bulunan metal halka, kılların bir arada sabit olarak kalmasını sağlıyor. Resim fırçalarından biri olan yelpaze fırça ise kendine has bir şekle sahiptir. Ucunun şeklinden bu ismi alan yelpaze  fırçası ince, düz bir yapıya ve yarım daire şekline sahiptir.

 

YELPAZE FIRÇA NE İÇİN KULLANILIR?

Resim sanatında oldukça sık tercih edilen fırçalar resim tekniklerini uygulamak için kullanıldığı gibi belli başlı nesneleri yapmak için de kullanılmaktadır. Resim ve hobi çalışmalarında boyama işleri için kullanılan yelpaze fırçalar içinizdeki yaratıcılığı harekete geçirmek için oldukça yararlıdır. Yelpaze resim fırçası içerisinde birçok rengi barındıran renk paletindeki renklerden ara tonlar yapmaya da yarar.  Genelde ot, ağaç ve çalı gibi doğaya ait ayrıntılı nesneleri çizmeye yarayan yelpaze boya fırçası; akrilik boyalar ile soyut tasarımları boyamak için de en başarılı fırçadır. Fan şeklinde bir uca sahip olan yelpaze fırçalar ile gökyüzü ve arka plan gibi detaylı kısımlara ince detaylar rahatlıkla eklenebilir. Resminize birçok farklı dokuyu çizmeniz de mümkündür. Ayrıca uzun fırça darbeleri ile farklı efektler elde edersiniz. Genelde doğadaki nesneleri ve doğa manzaralarını resmetmek için kullanılan yelpaze fırçaları bu alanda oldukça başarılıdır.

 

YELPAZE FIRÇA NASIL TEMİZLENİR?

Yelpaze fırça kullanıldıktan sonra temizlenmelidir. Eğer temizlenmezse, temizliği çok zor hale gelebilir ya da fırça artık kullanılmayacak hale gelebilir. Fırçaları boyama sırasında kullanırken de zaman zaman suya batırarak kurumasını önleyin. Yelpaze fırçanın kıllarının kuruyarak ve sertleşerek zarar görmesini bu şekilde önleyebilirsiniz. Boyamada kullandığınız fırçayı ılık suya tutun. Kalan boyaları da elinizle ovuşturarak çıkartabilirsiniz. Fırça tamamen temiz olana kadar durulayın ve fırçayı kurutun.

 

YELPAZE FIRÇA MODELLERİ VE FİYATLARI

Yelpaze fırça çeşitleri kıllarının boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Değişik boyutlarda bulunan Pebeo yelpaze fırça çeşitleri ise Kaya Kırtasiye ‘de bulunmaktadır. Farklı boyutlardaki fırçalar arasında seçim yaparken ise kullanacağınız amaca göre tercih yapabilirsiniz. Yelpaze fırça fiyatları ise fırçanın boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer siz de resim yaparken kullanmak için kaliteli bir yelpaze fırça arıyorsanız kayakirtasiye.com ile doğru adrestesiniz!