MAKBUZLAR

Makbuz, para veya başka bir şeyin teslim alındığını göstermeye yarayan belgedir. Makbuzların resmi bir şekle bürünebilmesi için resmi anlaşmalı matbaalar tarafından basılması ya da noter tarafından onaylanması gerekir.

 

TAHSİLAT MAKBUZU NEDİR?

Tahsilat makbuzu ise satılan bir malın ya da yapılan bir hizmet karşılığı olan ödemenin yapıldığına dair kesilen bir makbuz çeşididir. Tahsilat makbuzu ile müşterilerin işletmenizden aldığı mal ya da hizmetin karşılığını ödediğini belgeleyebilirsiniz. Olumsuz bir durum halinde müşterinizi ve işletmenizi tahsilat makbuzu ile güvence altına alabilirsiniz. Bazı satış durumlarında ise tahsilat makbuzuna gerek duyulmamaktadır. Tahsilat makbuzunda orijinal makbuz müşteriye verilir ve kopyası işletmede kalır. İspati bir nitelikte olan tahsilat makbuzu tüm ticari faaliyetlerde kullanılabilir.

 

GİDER PUSULASI NEDİR?

Gider pusulası nedir sorusuna verilecek cevap; vergi mükellefi olmayan kişilerden satın alınan ürün ya da hizmetin kayıt altına alınmasında kullanılan belge demek olacaktır. Aynı zamanda gider pusulası müşterilere satılan malların iadesi halinde de düzenlenen bir belgedir. Gider makbuzu ise dernekler tarafından kanunlarla belirtilen durumlarda tutulması gereken bir belge türüdür.  Dernekler belirtilen durumlarda gider pusulası tutarken bazı durumlarda ise gider makbuzu tutarlar.

 

TEDİYE MAKBUZU NEDİR

İşletmeler bazı firmalardan mal ya da hizmet satın almaktadırlar. Tediye makbuzu ise işletmelerin bu firmalara ödedikleri ücreti belgelendirmeye yarar. Tediye makbuzu ödemeyi yapan taraf tarafından kesilmelidir. Makbuzun kesilmesi için ödemenin nakit ya da çek şeklinde yapılmış olması fark etmez.

 

MÜSTAHSİL MAKBUZ NEDİR?

Ticari bir belge niteliği taşıyan müstahsil makbuzu çiftçiler tarafından tutulan bir belgedir. Müstahsil makbuzu nedir diye çokça sorulsa da cevabı oldukça basittir. Bu tür makbuz; defter tutan çiftçiler tarafından, defter tutmayan çiftçilerden  aldıkları ürünü kayıt altına almak için kullanılır. İki nüsha halinde düzenlenen makbuzun orijinal çiftçiye verilirken kopyası işletmecide kalır.

 

MAKBUZ ÇEŞİTLERİ

Kaya Kırtasiye ‘de işletmenizde tutmanız gereken birçok ticari belgeyi bulabilirsiniz. Otokopili apartman makbuzu, 2 otokopili para makbuzu, 3 nüsha otokopili para makbuzu ve diğer makbuz çeşitleri otokopili olarak bulunmaktadır. Otokopili kağıtlar kendinden kopyalı olan kağıtlardır. Makbuzun üzerine yazı yazıldığında başka bir kopya kağıdı gerekmeksizin yazı alttaki nüshaya geçmektedir. İki ya da daha çok nüshada düzenlenmesi gereken makbuzlar açısından otokopili kağıtlar büyük kolaylık sağlamaktadır.

 

MAKBUZ FİYATLARI

Makbuz fiyatları seçeceğiniz makbuzun türüne ve nüsha sayısına göre değişiklik göstermektedir. Çoğu işletmenin ihtiyacı olan makbuz çeşitleri otokopili olarak Kaya Kırtasiye ‘de bulunmaktadır. Eğer siz de işletmenizin ihtiyacına uygun makbuz arıyorsanız kayakirtasiye.com ile doğru adrestesiniz!