ÇEK VE SENET DEFTERLERİ

Ticari hayatta parasal işlem trafiği çok yoğundur. Gelir – gider takibi yapmak ise para trafiği yoğunken oldukça zordur. Gelir ve giderin vergi kaydı için ve genel muhasebe için muhakkak kaydının yapılması gerekir. Ticari işlerle meşgul olan kişilerin ise birçok belge ve evraka ihtiyacı olur. Aksi takdirde nereye ne para verildiği ve alındığı bilinmeyeceği için çok ciddi karışıklıklar ortaya çıkacaktır. Günümüzde bu hesaplar teknolojik ortamda tutulsa da hala manuel olarak defter kaydı da yapılmaktadır. Her konuyla alakalı ayrı bir defter çeşidi vardır. Bunlardan bazıları çek senet defteridir.

 

ÇEK KAYIT DEFTERİ

Aktif olarak ticaret yapan insanların sürekli olarak elden para vermesi oldukça kullanışsız ve zordur. Böyle durumlar için çekler üretilmiştir. Çek tıpkı nakit para veya kredi kartı gibi bir çeşit ödeme aracıdır. Çek üzerinde yazılı tutarın bankadan tahsil edilmesiyle kullanılır. Çek kullanımı belli kurallara tabidir. Çekler çek defteri aracılığıyla kullanılır. Sürekli çek kullanan insanların yazdıkları çekleri kontrol altında tutmaları gerekir.  Özellikle farklı bankalardan çek defterlerine sahipse karışıklık olması çok yüksek ihtimaldir. Çek kayıt defteri ise bu işlevi yerine getirir. Üzerinde çeke dair çeşitli bilgilerin yazılması için tablosu hazır olan çek kayıt defteri kullanışlılığıyla işyerlerinin vazgeçilmezidir.

 

SENET DEFTERİ

Günümüzde pek çok ödeme yöntemi türemiştir. Kredi kartıyla ödeme ve nakit ödeme gibi senetle ödeme de oldukça popüler bir ödeme çeşididir. Kredi kartı gibi bir ödeme sistemine sahiptir. Kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber kullanımı azalsa da hala kredi kartı kullanmak istenilmeyen ve nakit ödeme yapılacak durumun olmadığı zamanlarda senetler aktif bir şekilde kullanılır. Senet esasen kredi kartı gibi aydan aya ödeme yapıldığı durumlarda kullanılan bir kağıttır. Resmi bir evrak olan senet, işletmeci tarafından senet koçanından koparılarak bir nüshası müşteride, bir nüshası işletmecide kalacak şekilde kesilir. Vade sayısı ve ödeme tarihleri senet üzerinde belirtilir. Senet defteri ise bu noktadan sonra devreye girer. Senet karnesinin bir nüshası da senet defterinin sayfasına geçirilen senet, her ayda ödeme alındıkça tarihiyle birlikte para miktarı senet defteri üzerine not alınır. Bu şekilde alınan paranın takibi yapılmış olur.

 

ÇEK VE SENET DEFTERLERİ FİYATLARI

Pek çok işyeri için vazgeçilmez olan çek defteri ve senet defteri fiyatı sayfa sayısına göre değişir. Dilman ve Bayındır markalarına ait çek ve senet defteri fiyatlarına kayakırtasiye.com’dan göz atabilirsiniz. En kaliteli ve uygun fiyatlı çek ve senet defteri satın almak için Kaya Kırtasiye güvencesiyle doğru adrestesiniz!